-
 Archiwum - pażdziernik 2005
-
-
19.10.2005
Kampania trwa... w drugiej turze wyborów prezydenckich spotkają się Donald Tusk i Lech Kaczyński. Obaj kandydaci zaprezentowali nowe hasła wyborcze i... nowe style prowadzenia kampanii. Zapraszam więc do działu KAMPANIA 2005.
W dziale "Książki które polecam" nowa propozycja- "Podstawy psychologii politycznej". Nie jest to książka nowa, gdyż wydana trzy lata temu, jednak jako podręcznik akademicki na pewno powinni ja przeczytać wszyscy piszący prace 
na temat tegorocznej kampanii. Teoria wszakjest także bardzo ważna.
-
26.10.2005
Dubeltowa kampania wyborcza za nami. Czas na analizę obserwacji, podsumowanie i wyciągnięcie wniosków. Polecam lekturę nowego numeru Newsweek'a, w którym Amelia Łukasiak i Bernadeta Waszkielewicz opisuja zakulisową pracę w sztabach Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska. Autorki stwierdzają, że praca w sztabie kandydata PiS-a była lepiej - profesjonalnej zorganizowana. Sztab Tuska natomiast wyglądał jak towarzystwo kumpli - pełen luz. Poza tym dziennikarki Newsweek'a zauważają, że w efekcie przyjętej formy pracy sztabów Kaczyński był bardzo spięty, a Tusk wyluzowany. Tymczasem ja osobiście odebrałem to odwrotnie. To właśnie Tusk był bardziej spięty i jeśli tak można powiedzieć, bardziej grał role kandydata, stosując się do zaleceń strategów. Wydaje się, że Tusk, stał się idealnym produktem marketingu politycznego i paradoksalnie ta idealność zgubiła go, gdyż przestał być autentycznym. Wyborcy tymczasem nie wybierają osoby idealnej, raczej szukają kogoś podobnego do siebie. Szczególnie widoczne było to podczas debat telewizyjnych - tam Tusk zwyczajnie "mówił za pięknie".
Wasze opinie: mrt@marketingwpolityce.zgora.pl
-
Podczas kampanii mieliście okazję oddawać głosy w sondzie na temat "Kampanię wyborczą jakiej partii/jakiego kandydata oceniasz najlepiej?". W sondzie uczestniczyło 545 osób. Najwięcej, bo aż 248 głosów (46%) padło na kampanię Donalda Tuska. Drugi Lech Kaczyński zebrał już tylko 101 głosów (19%), a trzeci Stanisław Tymiński 48 głosów (9%). Pełne wyniki TUTAJ.
-
W dziale "Artykuły" tekst, który czekał na publikację niemal całą kampanię..., no i wreszcie się doczekał. Polecam lekturę "Kolor polityki" Wojciecha Szalkiewicza. Jak widać barwa w polityce ma spore znaczenie. 

(C) MACIEJ RATAJCZAK 2005 WOLSZTYN