-
 Archiwum - czerwiec 2002
-
-
5.06.2002
Nowy miesiąc i nowa pozycja w dziale "Książki, które polecam". Tym razem proponuję książkę Marka Mazura "Marketing polityczny. Wyczerpujący przegląd technik i metod stosowanych w kampanii wyborczej". Jest to jedno z lepszych, jeśli nie najlepsze opracowanie tego tematu. To trzeba przeczytać!

8.06.2002
Niedawno na stronie zamieściłem artykuł dotyczący reklamy negatywnej w polityce. Dzisiaj uzupełniając ten artykuł proponuję oglądnięcie jednej z bardziej znanych w historii telewizyjnej negatywnej reklamy wyborczej.
Jest to reklama wyprodukowana w 1964 roku, a zatytułowana "Dziewczynka pokoju" (Peace, little girl). Film ten przeszedł do historii pod nazwą "Stokrotka". Jego autorem był Tony Shwartz, wynajęty przez sztab wyborczy kandydata na prezydenta - Lyndona Johnsona.
Reklama miała utwierdzić wyborców, że rywal Johnsona - demokrata Barry Goldwater jest niebezpiecznym radykałem, który wielokrotnie chwalił broń atomową.
Na filmie mała dziewczynka trzyma w ręku stokrotkę i niezdarnie liczy wyrywane płatki. Kamera robi zbliżenie oka dziewczynki, a w tle słychać odliczanie przed wybuchem. Na ekranie wybucha bomba atomowa. W trakcie eksplozji słuchać głos Johnsona: "Wybór jest jasny: sprawić by na świecie wszystkie boże dzieci mogły żyć albo odejść w ciemność. Musimy się kochać wzajemnie, albo musimy umrzeć." Reklamę kończyły słowa narratora:  "Głosuj na prezydenta Johnsona trzeciego listopada. Stawka jest zbyt wysoka by pozostać w domu."
Film ukazał się tylko jeden raz - 7 września 1964 roku w programie Poniedziałkowy Wieczór Wyborczy w ogólnokrajowej stacji CBS.

10.06.2002
Dzisiaj w dziale "Książki, które polecam" prezentuję książkę Sergiusza Trzeciaka "Jak wygrać wybory samorządowe? Poradnik dla sztabów wyborczych i kandydatów na radnych".
Warto zaznaczyć, że książka ta ukazała się w bardzo dobrym czasie. Dużymi krokami zbliżają się przecież wybory samorządowe. Z racji wyboru burmistrzów, wójtów i prezydentów miast w sposób bezpośredni w kampanii wyborczej istotnymi okazać mogą się umiejętności jej organizacji, własnej prezentacji oraz maksymalnego wykorzystania dostępnych środków i możliwości. To natomiast na pewno ułatwi lektura wspomnianej książki.
Książkę można zamówić w Wydawnictwie Zachodniego Centrum Organizacji - www.ksiazkizco.home.pl.

13.06.2002
W niedzielę 16 czerwca br. o godzinie 19.05 Program 2 TVP pokaże film dokumentalny "Niegrzeczni politycy" pokazujący nie zawsze "parlamentarne" zachowania polityków. Warto zobaczyć!

19.06.2002
Od dzisiaj w dziale "Spot" co tydzień postaram się prezentować jeden ze znanych reklamowych filmów wyborczych. Wcześniej prezentowałem spot Lyndona Johnsona z 1964 roku - "Peace, little girl" (patrz informacja z 8.06.2002). 
Dzisiaj kolejny film będący przykładem kampanii negatywnej. Film przygotował w 1968 roku sztab wyborczy Huberta Humphrey'a.
Więcej o filmie w dziale "Spot".

28.06.2002
Wybory samorządowe coraz bliżej. Już teraz kandydaci na radnych, burmistrzów, wójtów i prezydentów miast, powinni pomyśleć o organizacji kampanii wyborczej. Jak się za to zabrać? Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. 
W poniedziałek przedstawię ofertę "Warsztatów praktycznych dla kandydatów w wyborach samorządowych 2002" Sergiusza Trzeciaka. Zapraszam!

Na kanale telewizyjnym "Planet" będziemy mieli okazję zobaczyć ciekawy film dokumentalny: "Francja 1995 - kulisy kampanii wyborczej". Dokument pokazany zostanie trzykrotnie: 2 lipca o godz. 20.45; 3 lipca o godz. 10.45 oraz 5 lipca o godz. 14.00. Warto zobaczyć.
 


(C) MACIEJ RATAJCZAK 2002 WOLSZTYN