-
 Archiwum - wrzesień 2003
-
-
10.09.2003
Po dłuższej przerwie witam ponownie. Bardzo wszystkich przepraszam, ale w ostatnim czasie miałem natłok spraw zawodowych (dla pracujących w promocji miesiące wakacyjne są najbardziej pracowitymi) i osobistych (ślub (!) plus przeprowadzka do nowego - wspólnego "lokum").
Mam nadzieję, że teraz już wszystko wróci do normy i strona będzie aktualizowana minimum raz w tygodniu. Zaczynamy więc...
Dzisiaj zachecam do lektury Magazynu BRIEF (szczegóły wyżej). Poza tym tak na dobry nowy początek prezentuję fotografię, która mówi wszystko o tym, jak wiele uwagi do wyglądu przywiązują niektórzy (niestety tylko niektórzy) polityce. 
-
-
Na zdjęciu Kanclerz Niemiec G. Schreder podczas udszielania wywiadu stacji telewizyjnej. Aby nie wypaść zbyt "nisko" w stosunku do wysokiego prezentera użyto "pudła".
Polecam także kolejną ciekawą książkę - "Prezydencki poker" Jana Purzyckiego. Choć pozycja ta do nowych nie należy, jednak dla uczących się prowadzenia kampanii wyborczej jest lekturą bardzo przydatną. Więcej w dziale "Książki, które polecam".
-
13.09.2003 
Jeśli szukacie informacji na temat bycia liderem, także w politycem, to polecam ostatni (4/2003) numer Kwartalnika Forum Psychologiczne. Znajdziecie tam wiele ciekawych artykułów na ten temat: "Jak zostać liderem", "Paradoksy bycia liderem", "Tao przywództwa", "Lider a język niewerbalny", "Każdy może być liderem - siła lidera w polityce - mity i rzeczywistość", "Kobieta liderem" i wiele innych... Polecam!
-
15.09.2003
Książka  "Słowa na wolności" ukazała sie na rynku wydawniczym dwa lata temu. Mimo upływu czasu wydawnictwo to jednak nadal warto polecić wszystkim zainteresowanym tematem kampanii wyborczych, a w szczególności rolą słowa (mówionego i pisanego) w polityce. Więcej na ten temat w dziale "Książki, które polecam".
-
18.09.2003
We wrześniowym numerze Magazynu PRESS znajdziecie interesujący artykuł na temat tzw. Video News Release lub Video Media Release, czyli wideo materiałów PR, dostarczanym medion na kasetach wideo. 
"Po raz pierwszy VNR zastosowano w USA. W czasie kampanii prezydenckiej w 1980 roku sztab kandydata Republikanów Ronalda Regana rozesłał nagrane na taśmie oświadczenie Regana, które później zostało wyemitowane w telewizjach w całych Stanach Zjednoczonych. VNR stopniowo zaczęły stosować sztaby innych polityków amerykańskich, a później specjaliści od public relations pracujący dla firm komercyjnych. (...)" 
Najsłynniejszą polską próbą zastosowania VNR w polityce było rozdanie dziennikarzom przez sztab wyborczy Mariana Krzaklewskiego kasety z nagraniem lądowania prezydenckiego helikoptera w Ostrzeszowie. Nagrano na niej scenę, gdy Marek Siwiec, minister w Kancelarii Prezydenta A. Kwasniewskiego, parodiując Ojca Świętego, ukląk i "ucałował ziemię kaliską". (film znajdziecie w dziale "Spot"). Taśme wyemitowały wszystkie telewizje z wyjątkiem TVP.
Dodatkiem do Magazynu PRESS jest płyta CD z nagranymi m.in. materiałami wyborczymi sztabu Mariana Krzaklewskiego.

(C) MACIEJ RATAJCZAK 2002 WOLSZTYN